Papa ameliyat oluyor

86 yaşındaki Papa Francis, karın fıtığı ameliyatı geçirecek.

Vatikan, 86 yaşındaki Papa Francis’in Roma hastanesinde karın fıtığı ameliyatı geçireceğini duyurdu.

Vatikan, 86 yaşındaki Papa Francis’in bugün Roma’da bıçak altına yatacağını duyurdu. Karın fıtığı ameliyatı olacak Papa’nın ne zaman taburcu olacağı henüz netlik kazanmış değil.

Vatikan, Papa Francis’in Çarşamba günü bir Roma hastanesinde karın fıtığı ameliyatı geçireceğini ve burada ‘birkaç gün’ kalmasının beklendiğini açıkladı.

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni, 2021’de kolon ameliyatı geçiren 86 yaşındaki Papa’nın ‘tekrarlayan, ağrılı ve kötüleşen’ semptomlara sebep olan fıtıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

İLK SAĞLIK PROBLEMİ DEĞİL
Papa Francis, daha önce de yaşadığı sağlık sorunlarıyla gündeme geldi. 30 Mart 2023’de solunum yolu enfeksiyonu geçiren 86 yaşındaki Papa, nefes almada zorluk yaşadığı gerekçesiyle hastanede tedavi gördü.

Önceki aylarda ise, diziyle ilgili hareket sorunları sebebiyle tekerlekli sandalye kullandı. 2021’de ise, kolon problemi yaşayarak ameliyat geçirdi.

Rahatsızlıklarına rağmen görevine aktif olarak devam eden Papa Francis, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Güney Sudan gibi ülkelere ziyaretlerde bulundu.

Ocak ayında Papa, yüzyıllardır gönüllü olarak istifa eden ilk papa olan selefi Papa 16. Benedict’in cenaze törenine liderlik etti.