TİSK’ten asgari ücret açıklaması

Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol'dan asgari ücretle ilgili açıklama geldi.

Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret sürecinin bayram öncesi tamamlanması gerektiğini söyledi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol bugün yaptığı değerlendirmede, “Yarınki komisyon çalışmalarını bekliyoruz. Kamu kurumlarımızla diyalog halindeyiz. İşçi kesiminin tüm üyeleriyle istişare halindeyiz. Bizim görüşümüz, hızlı bir şekilde üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak. Şahsi arzum, bayrama girmeden sürecin tamamlanmasıdır” ifadesini kullandı.

Akkol brüt asgari ücretin yüzde 6’sı kadar işveren desteğinin devamını istediklerini belirtti.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranı belirleme çalışmaları kapsamında yarın saat 14:00’te ilk toplantısını yapacak. Toplantıda, taraflar güncel ekonomik verileri görüşecek.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.