Uyarı geldi: Bu bir doğal afet, dışarı çıkmayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumu konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun bazı bölgelerinde beklenen aşırı sıcak hava ile ilgili açıklama yaptı.

‘El Nino’ ve ‘La Lina’ olarak adlandırılan okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki değişikliklerin yol açtığı sıcak hava kasıp kavuruyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sıcaklıkların bu hafta 10 derece artacağını vurgulayarak, “Bu bir doğal afet. Bugün ve yarın dışarı çıkmayın” uyarısında bulundu.

Meteoroloji verilerine göre, kavurucu sıcak hava bu hafta ‘pik’ yapacak. Haftanın en sıcak günleri ülkenin batı ve güney kesimlerinde bugün, iç kesimlerde ise yarın yaşanacak, sıcaklıklar 40-45 derece arasında seyredecek. Hava sıcaklıkları cuma günü batı ve kuzeybatıdan başlayarak yaklaşık 10 derece azalacak.

10 DERECE ARTACAK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, perşembe gününe kadar hava sıcaklıklarının 7-10 derece arasında artacağını belirterek, “Bu bir doğal afettir. Dışarı çıkmayın” dedi.Orhan Şen şöyle konuştu: “Belki de yarın (bugün) Avrupa’nın en sıcak yeri olacak burası. İstanbul’dan Antalya’ya etkili olacak.

İSTANBUL 41’İ GÖRECEK

İstanbul’da 41 dereceye kadar çıkabilir. Son derece önemli. Manisa, Aydın’da 45 dereceyi gösterecek. Sokağa çıkmayalım. İşlerimiz erteleyelim. Bu doğal afettir. Herkes bahçesinde, evinde otursun. Sağlık açısından büyük risk var. Çok acil işimiz olsa dahi cuma gününe erteleyelim.”