Yunanistan Başbakanı: Eşcinsel evlilikleri yasal hale getireceğiz

Yunanistan Başbakanı, eşcinsel evlilikleri yasal hale getireceklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, eşcinsel evlilikleri yasal hale getireceklerini söyledi.

Eşcinsel evlilikler Batı Avrupa’nın büyük bir bölümünde yasal olarak tanınıyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yeni dönemde eşcinsel evlilikleri yasal hale getirmeyi planladığını söyledi.

“Eşcinsel evlilik bir noktada gerçekleşecek ve bu bizim stratejimizin bir parçası.” diyen Miçotakis, Bloomberg’e verdiği mülakatta “Yunan toplumu buna hazır” ifadesini kullandı.

Eşcinsel evlilikler Batı Avrupa’nın büyük bir bölümünde yasal olarak tanınırken, medeni birlikteliklerin mevcut olduğu İtalya ve Yunanistan ile Doğu Avrupa’daki diğer AB üyesi ülkelerinin çoğunda tanınmıyor.

Miçotakis hükümeti 2022’de, reşit olmayanlar için ‘dönüşüm terapisi’ diye tanımlanan tıbbi uygulamayı yasakladı. Yine eşcinsel erkeklerin kan bağışı yasağını da yürürlükten kaldırdı.

Yunanistan’daki LGBT grupları uzun süredir “tam aile haklarına sahip olabilmek için kampanya yürütüyor ve ayrımcılık karşıtı olarak tanımladıkları yasaların daha sıkı bir şekilde uygulanmasını talep ediyor.

Ülkdeki eşcinsel birlikteliklerin yasallaşması yolundaki ilk adımlar Yunan Ortodoks Kilisesi’nin yanı sıra muhafazakarların muhalefetine rağmen Aleksis Çipras lideriğindeki sol görüşlü SYRZIA Partisi’nin iktidarı döneminde atılmıştı.