Zelenskiy’den kritik bölgelere ziyaret

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donetsk bölgesindeki cepheyi ziyaret etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donetsk bölgesindeki cephe hattını ziyaret etti. Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Ülkemize her gün kazandırdığınız zaferler için teşekkür ederim” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ülkesindeki cephe hatlarına ziyaretlerini sürdürüyor. Zelenskiy, Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusunun konuşlandırıldığı cephe hattına bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin paylaşım yapan Zelenskiy, “Bugün, Donetsk’in operasyonel ve taktik grubunun bir parçası olarak Ukrayna’yı savunan muharebe tugaylarını ziyaret ediyoruz. Önemli haberler, sorunlu konular, arttırılması gereken ikmal maddeleri, askerlerimizin motivasyonunun arttırılması gibi konular ele alındı. 8 tugayın her biri özel ve çok güçlü. Ülkemize her gün kazandırdığınız zaferler için teşekkür ederim” dedi.

Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’u görevden alacağını duyurmuş, Reznikov’un yerine Kırım Tatar Türkü Rustem Umerov’un getirileceğini belirtmişti.

“RUSYA’YA AİT İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI ROMANYA TOPRAKLARINA DÜŞTÜ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’ya ait insansız hava araçlarının Romanya topraklarına düştüğünü iddia etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği hava saldırılarında Rus insansız hava araçlarının NATO üyesi Romanya topraklarına düştüğünü söyledi. Bakan Kuleba ayrıca iddialarını destekleyecek fotoğraflara sahip olduğunu ifade etti.

Romanya’dan ret

Romanya ise Kuleba’nın açıklamalarını reddetti. Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu, “Elbette bir risk var. Çünkü orada yaşananlar sınırlarımıza çok yakın. Bu tür kaza veya olay riski olabilir ama şimdilik böyle bir durum yok. Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl ihracatına izin vermeyerek sivil altyapıya alaycı bir şekilde saldırmaya devam ettiğini gördük” dedi.