CHP, TRT hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi, TRT hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi, TRT hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP, kamu yayıncılığı ilkelerine aykırı davranıldığı gerekçesiyle TRT’nin üst yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için parti tarafından hazırlanan “Sana Söz Yine Baharlar Gelecek” isimli reklam filminin yayınlanması için kamu yayıncısı TRT’ye başvurdu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı filmin TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yayınlanması istemiyle TRT Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruya yanıt verilmedi.

Taleplere yanıt alınmaması sonra CHP, TRT hakkında suç duyurusunda bulundu.

“TRT ne yazık ki Tayyip Radyo Televizyon Kurumu haline dönmüştür”

Konuya ilişkin bugün açıklama yapan CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan şunları söyledi:

Türkiye Radyo, Televizyon Kurumu ne yazık ki tarafsız ve objektif davranma kurumu olmaktan uzaklaşmış Tayyip Radyo, Televizyon Kurumu haline dönüşmüştür. Seçimlere doğrudan müdahale etmektedir. TRT ne yazık ki sayın Genel Başkanımız, 13. Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yardım kampanyasına dönük alt bant reklamlarımızı yayınlamadığı gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nin spot reklamlarını yani kampanyasında kullandığı sloganları, vaatlerini içeren kampanya filmlerini de ne yazık ki 8 gün boyunca yayınlamamıştır. Ta ki kendilerine ihtarnamemizi gönderene kadar.

“İhtarnamemiz gittikten sonra TRT yayınlarına başlamıştır”

İhtarnamemiz gittikten sonra TRT yayınlarına başlamıştır. Ancak 8 günlük bir kaybımız söz konusudur. 8 gün boyunca TRT bizim filmlerimizi, reklam kampanyamızın omurgasını oluşturan vaatler filmlerimizi ne yazık ki yayınlamamıştır. Kampanyayla ilgili olarak kendilerine çektiğimiz ihtarname sonrasında yeniden yayınlarına başlamışlardır. Ancak TRT tarafsızlığını, TRT milletin televizyonu olma özelliğini yitirmiştir. İktidarımızda ilk yapacağımız şeylerden bir tanesi TRT’yi yeniden Türk milletinin televizyon kanalı, Türkiye’nin radyo ve televizyon kanalı haline dönüştürmek olacaktır.

“TRT’yi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet ettik”

TRT çok uzun zamandan bu yana Ak Parti’nin, Ak Parti’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, TBMM’de düzenlediği grup toplantılarını olduğu gibi yayınlarken ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin, ana muhalefet partisi lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantılarını sadece 10 dakikayla sınırlamıştır ve diğer uygulamalar nedeniyle TRT’yi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet ettik. TRT Genel Müdürünün, TRT yönetim kurulunun ve TRT kurumunda görevli olan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin sesini kısmaya çalışan bütün yetkililerin şikayet dilekçesinde adları var. Kendileri hakkında işlem yapılmasını bekliyoruz, istiyoruz.