Dolarda son durum

Piyasalardaki hareketliliği izleyen dolar, güne 26,72 seviyesinden başladı.

Piyasalardaki hareketliliği izleyen dolar, güne 26,72 seviyesinden start verdi. Euro ise 228,97 TL civarında seyrediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde faiz artırmayacağına yönelik beklentiler artarken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri yatırımcıların odağına yerleşti.

Son dönemde açıklanan veriler, Fed’in yılın geri kalanında faiz artırımına gitmeyeceği öngörülerini güçlendirirken, bankanın önümüzdeki dönemde atacağı adımlara dair belirsizliklerin bugün açıklanacak verilerin ardından daha da azalması bekleniyor.

Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin sözle yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunurken, dün, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic para politikasının enflasyonu makul bir süre içinde yüzde 2’ye düşürecek kadar sıkı olduğunu belirtti.

Bostic, politika yapıcıların parasal genişlemeyi aşırı sıkılaştırmamaları için dikkatli olmaları gerektiğini de vurguladı.

Öte yandan, ABD’de dün açıklanan verilere göre, Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi söz konusu dönemde aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 4,2 ile piyasa beklentiler dahilinde arttı.

İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 26 Ağustos ile biten haftada 228 bine gerileyerek piyasa tahminlerinin altında gerçekleşirken, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin 170 bin olması bekleniyor.

Söz konusu gelişmelerle, tahvil piyasalarında alış ağırlıklı seyir dün beşinci iş gününe taşınırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi şu sıralarda yüzde 4,12’de dengelendi.