İmamoğlu: Devleti hiç böyle görmedim

Temel atma törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hükümeti eleştirdi.

Temel atma törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendilerine kaynak verilmediğini iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şile ilçesinde sel ve taşkınları önlemeyi amaçlayan 43 kilometre yeni atıksu ve yağmur suyu hatları projesinin temel atma törenine katıldı.

‘YILLARIN İHMALİNE SON VERDİK’
ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, törende konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, “Geçen sene bugünlerde çok güzel bir işe imza atmıştık ve burada özellikle Şile’nin sıcak yaz günlerinde çekmiş olduğu su sıkıntısına hep birlikte son vermiştik. Son teknolojiyle yapılmış bir içme suyu arıtma tesisini hizmete sunmuştuk. Dolayısıyla aslında şunu ifade edeyim, yılların ihmaline de son vermiş bulunduk” ifadelerini kullandı.

Şile’de atık su ve yağmur suyu sorunlarını çözme sözü verdiğini hatırlatan İmamoğlu, “Bu sözümü de bugün tutmanın ve Şile’de böylesi kıymetli bir çalışmayı başlatmanın da açıkçası hem bir hemşeriniz hem de belediye başkanınız olarak bunun iç huzurunu yaşadığımı ifade etmek isterim. Bugün temelini atacağımız, başlatacağımız bu kıymetli hizmetle birlikte atık su, yağmur suyu, dere ıslahı yatırımlarıyla birlikte gerçekten Şile yıllardır beklediği modern ve sağlıklı bir altyapıya tümden kavuşmuş olacak” dedi.

‘KARADENİZ’İN KİRLENMESİNİ ÖNLÜYORUZ’
“Karışık sistemle çalışınca, atık su ve yağmur suyu birbirine karışınca işte o zaman sadece burada İstanbulluların evlerini, Şilelilerin evlerini su basmıyor, aynı zamanda ne yazık ki bizler Karadeniz’i, o güzelim Karadeniz’i kirletmiş oluyoruz. Yani çift yönlü bir kazanımı elde edeceğiz” diyen İmamoğlu, “Atık su ve yağmur suyu hatlarını yenileyeceğimiz gibi dere ıslahını da yapmak önemli bir çalışma. Böylece o vahşi görüntüleri, su baskınlarını, selleri ve evlere, insanların yaşamına verdiği o derin zararı artık Şile ilçemiz hiç yaşamayacak. Sonuçta Şile sahilleri de artık kirlenmeyecek” ifadelerini kullandı.

‘BU DURUM SADECE BİZİM DÖNEMİMİZDE OLDU’
Proje maliyetinin yaklaşık 700 milyon lira olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, İBB’ye 4 yıldır yaptığı hiçbir yatırımda kamu bankaları ve İller Bankası’ndan kaynak verilmediğini belirterek şunları söyledi:

“Biz 4 yıldır, yoğun bir yatırım yapan belediyeyiz. Ama şunu da ifade edeyim. Bu da acı bir şeydir. Bunu herkesin hafızasına yazması gerekir. Hiçbir dönem görmediğimiz gibi, bu dönemde bu bahsettiğim 4 yılı aşkın dönemde İBB ya da Türkiye’nin en büyük su ve atık su kurumu olan İSKİ kamu kurumlarından, kamu kurumları derken, bakın bu kurumlara hizmet etmekle mesul olan İller Bankası vesaire ya da diğer kamu bankalarından bir tek kuruş, lira, bakın kuruş diyorum, milyon demiyorum, milyar istemiyorum, bir tek kuruş, lira almadan iş yapmıştır. Bu durum sadece ve sadece bizim dönemimizde olmuştur. Bundan önceki dönemlerde AK Parti dönemi olmuştur, Refah Partisi dönemi olmuştur, o dönemki ismiyle SHP dönemi olmuştur, ANAP dönemi olmuştur veya diğerleri. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir dönem ilk kez yaşanmıştır. Hamaset yapmıyorum doğruları söylüyorum. Yazıktır günahtır.”