Putin batılı ülkelere çıkıştı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna konusunda Avrupa ve ABD'yi suçladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile devam eden savaşta batılı ülkelerin etkisini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşın, Batı tarafından körüklendiğini ileri sürdü.

Moskova’da düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerini hedef aldı.

Batı ülkelerinin çatışmaları körüklediğini söyleyen Putin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşın buna örnek olduğunu öne sürdü. “Ateşe körükle gitme politikasını Ukrayna örneğinde net bir şekilde görebiliyoruz. Neo-Nazi rejimine milyarlarca dolar pompalayarak, silah, cephane, paralı asker ve askeri danışman göndererek çatışmayı şiddetlendirmek için her şeyi yapıyorlar. Hatta diğer devletleri de bu çatışmanın içine çekmeye çalışıyorlar.”

Putinden Batı’ya Ukrayna çıkışı

Putin, NATO ülkelerinin silahlanmaya devam ettiğini ve çatışmaları “dış bölgelere” taşıdığını söyledi. “NATO üye ülkeleri, saldırı kabiliyetlerini geliştirip modernize etmeye devam ediyor. Askeri karşılaşmaları gittikçe kendinden dışarı yönlendiriyor ve bilgi alanına taşıyor. Askeri ve askeri olmayan yollarla baskı uyguluyorlar.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, aralarında Çin, Türkiye, Kuzey Kore ve Suudi Arabistan’ın olduğu katılımcılara çok kutuplu dünya düzenini desteklediğini vurguladı. Konferansa Avrupa ülkeleri ve ABD davet edilmedi. “Hep çok kutuplu bir dünya düzeninin destekçisi olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bunu da uluslararası hukukun norm ve ilkeleri, devletlerin egemenlik ve eşitliği, yapıcı işbirliği ve güveni önceleyerek yapıyoruz.”