Reza Zarrab’ın talebi reddedildi

Reza Zarrab'ın, kefaletle serbest kalma talebi reddedildi.

Savcılık ise Zarrab’ın banka sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi.

Miami’de FBI ajanları tarafından yakalanan Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Savcılık, Zarrab’ın banka sahtekârlığı ve kara para aklamayla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını isterken, iddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab’ın İran Merkez Bankası Başkanı’na hitaben kendi adına hazırlattığı Zarrab Ailesi’nin yaptırımlara karşı 

‘Ekonomik Cihat’a hazır olduğunu belirten mektup. Miami’de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan Zarrab için hazırlanan iddianamede, savcılık Zarrab’ın banka sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi.

Kefaletle serbest kalma talep etmişti

Şarkıcı eşi Ebru Gündeş ve kızı ile ABD’ye giriş yapmak isterken, Miami Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları ile çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Reza Zarrab’ın kefaletle serbest kalmak için girişimde bulunduğu belirtildi. New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara’nın ofisinden alınan bilgiye göre, Zarrab’ın ‘kefaletle serbest bırakılma’ talebi Miami Federal Mahkemesi tarafından 4 Nisan’da görüşülmeye başlanacak.

“Cezası düşebilir”

Miami’de tutuklanan Rıza Zarrab’ın aleyhinde hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalarla ilgili Türkiye’de işbirliği yaptığı kişileri açıklarsa, Amerikan adalet sistemine göre çok büyük oranda ceza indirimi alabileceği belirtildi.

New York barosu avukatlarından Cahit Akbulut, Zarrab aleyhinde Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan iddianameyi inceledikten sonra Amerika’nın Sesi’ne davanın muhtemel seyriyle ilgili görüşlerini açıkladı. Akbulut, iddianamenin çok daha önce hazırlanmış olduğuna ve Rıza Zarrab’ın Amerika’ya giriş yapmasıyla birlikte devreye sokulduğuna işaret etti.

Manhattan’da yargılanacak

Akbulut, “Amerikan yasaları gereği ilk başta hangi eyalette yakalandıysa orada mahkemeye çıkarılır. Zarrab’ ın davasında böyle yapıldı. Miami’de yakalandı ve orada ilk olarak bir federal mahkemenin karşısına çıkartılarak tutuklama kararı alındı. Asıl davanın görülmesi için bu yakalama kararını çıkartan mahkemenin devreye girmesi gerekir. Bu mahkeme de New York Manhattan’daki mahkemedir. Miami’de 

çıkartıldığı mahkemede bir kefaletle salıverilme söz konusu olamaz. Miami’deki federal mahkeme davanın dosyasına tam hakim olmadığı için risk almaz ve Zarrab’ı yargı sürecinin devam etmesi için New York’a gönderir. Miami’deki mahkeme de böyle bir karar almış. 19 Mart’ da tutukladıkları Zarrab’ı Manhattan’daki Güney Bölge Mahkemesi’ne sevk etmişler” dedi.