Adana’da çirkin saldırı

Adana'da kiliseye saldırı düzenleyenlerin oyunları meydana çıktı.

Alkol alıp, sarhoş kafayla kiliseyi bastılar, içkili ağızlarıyla tekbir getirip ortalığı birbirine kattılar.

Türkiye artık bu senaryoyu ezberledi. Dini sloganlar, bazı karanlık eller tarafından, göz önündeki mekanlara veya kişilere yapılan saldırıların fon müziği haline getirildi.

İlk akla gelen hadise Danıştay saldırısı.

Tansel Çölaşan'ın yaptığı bu açıklama bizzat olayı yaşayanlar tarafından yalanlandı. Ancak tutmayan bu senaro daha pek çok kez vatandaşa yutturulmaya çalışıldı.

Zirve Katliamının perde arkasındaki karanlık eller yeni yeni ortaya çıkarken Adana'da bu toplumsal hafızayı canlandıran bir olay daha yaşandı.
Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Luigi Padovese 3 Haziran 2010 tarihinde öldürülmüştü. Ve kilisede onun yerine vekalet eden Rahip Farancis Dondü tarafından yönetilecek Paskalya ayini için hazırlık yapılıyordu. Tam cemaat dağıldıktan sonra 26 yaşlarında iki genç kiliseyi bastı. Ellerindeki bıçaklarla içeri giren şahıslar iddialara göre bir yandan tekbir getirip bir yandan da kilisedeki ikonaları kırdı.
Olayın tuhaf yanı güvenlik güçlerinin kiliseye gelip iki şahsı gözaltına almasıyla ortaya çıktı.

Kendilerine misyonerlik yaptırılmaya çalışıldığını iddia eden ve "biz müslümanız" diyerek ortalığı birbirine katan iki kişi alkollü çıktı. Dahası gözaltına alınan şahıslar "kasten adam yaralamak" suçundan da sabıkalıydı.

Kilise'ye yönelik saldırının Beyoğlu'ndaki Musevi Mezarlığının hedef alındığı provokatif eylemden sadece birkaç gün sonra gerçekleşmesi ayrıca dikkat çekiciydi. Saldırının iki zanlısı ifadelerinin alınmasından sonra adliyeye sevkedilecek.