İmamoğlu kimi destekleyecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kimi destekleyeceği merak konusu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun partide kimi destekleyeceği merak konusu oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’in başkanlık için adaylığını ilan edeceğini açıklamıştı.

Kıçıçdaroğlu açıklamasında, ‘Daha sonra İstanbul’dan başka bir arkadaşımız var. ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ demek, ‘demokrasi’ demektir. ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ demek, ‘hak, hukuk, adalet’ demektir. Herkes özgürce genel başkan adayı olur, ondan sonra da özgürce yarışır” ifadelerini kullanmştı.

Canova’nın değerlendirmeleri şöyle; İddialı bir isim, iddialı bir adaylık açıklaması olacak. Öyle anlıyoruz. Tabi kritik bir süreçte aslında bu yarışa giriyor.

Kılıçdaroğlu’nun karşısında kaybetme olasılığı bir yana Genel Başkan seçilirse partiyi hemen bir kaç ay içerisinde yerel seçime götürecek. Ve olası bir başarısızlıkta siyaseten kendisine sıkıntı yaratacaktır. Dolayısıyla ‘Neden bu riskleri göze alıyor?’ sorusu üzerinden kulisler hareketli ve konuşuluyor.

“UZUN ZAMANDIR KENDİNİ HAZIRLADI”

Şunu söyleyenler var; ‘Uzun zamandır genel başkanlık için kendini hazırladı. Bu kurultayı kazanamasa da namzet (aday) olarak kendisini tescil etmiş olacak.’ yorumunu yapanlar var.

Diğer yandan bir başka yorum veya bakış açısı parti kulislerinde; ‘Başından beri iletişim halinde olmalarına rağmen Özgür Özel’in siyasi strateji olarak genel başkanlık yolunda önünde en güçlü adayın önünü kesmeye çalıştığı…’ yani Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu sonrası genel başkanlığa ismi geçen en güçlü adaydı.