‘Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu küs’ iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu'nun küs olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun arasının açık olduğu iddia edildi.

CHP’nin kuruluş yıldönümünde Anıtkabir ziyareti sırasında yan yana gelmemeleri dikkat çeken Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun arasının bozuk olduğu, iki isim arasında “aracılar üzerinden iletişim” kurulduğu konuşuluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, partinin 100’üncü kuruluş yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretinde yan yana gelmedi. İkilinin aynı karede yer almaması, parti kulislerinde aralarının bozuk olduğu ve uzun zamandır doğrudan iletişim kurmadıkları iddiasını gündeme getirdi. Kurmaylar “sorun yok” mesajı verse de kulislerde iki isim arasında diyaloğun aracılar üzerinden kurulduğu konuşuluyor.

İmamoğlu’na yakın bir isim, Milliyet’e iddiaları yalanlarken, “Doğu değil, daha geçen hafta konuştuklarını biliyorum” dedi. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun uzun zamandır görüşmediğini savunan CHP’li bir kaynak ise, “Genel Başkanı’nın sadece Ekrem Bey değil, birkaç isimle daha görüştüğünü zannetmiyorum. Aracılar üzerinden bazı şeyler, gidip geliyor. Görüşmeme Kemal Bey’in tercihi değil. Süreç öyle ilerliyor” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun yeniden adaylık mesajına karşın henüz Kılıçdaroğlu’ndan somut bir açıklama gelmediğine dikkat çekilen kulislerde, ikilinin kritik önem taşıyan İstanbul İl Kongresi için bir araya gelip gelmeyeceği de merakla bekleniyor. CHP’li kurmaylar ise “İstanbul İl Başkan adaylığı için Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’yla görüşür mü?” sorusuna “kendi görüşmez” karşılığını veriyor.

İmamoğlu, partinin 100’üncü yıldönümünde bir gazete için kaleme aldığı “Değişimin yeni vizyonu” başlıklı yazıda, “kulağını millete vermeyen, kendi doğrusunu dayatan politika yapma alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. CHP’yi, kamu aklını Türkiye’nin ve dünyanın dehasıyla bir araya getiren daha kapsayıcı, icraatçı ve reformcu bir parti kılacak şekilde değiştirmeliyiz. İlk yapmamız gereken şey vatandaşlarımızı dikkat ve empatiyle dinlemektir” görüşlerini dile getirmişti. Kılıçdaroğlu kurmayları, İmamoğlu’nun yeni “değişim” çıkışı için Milliyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:

“İmamoğlu 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri için 100’den fazla miting yapmış, sürecin en görünen yüzü, sürecin ve sonucun doğal paydaşıdır. Bu paydaşlık nedeniyle düşüncesini ifade etmek konusunda birtakım sınırların ötesinde ifadeler kullanabilir. Ancak CHP’de bir değişim zaten gerçekleştirmekte. MYK değişikliğiyle başlayan süreç, kongrelerle sürmekte. Akabinde, tüzük, program ve siyaset yapma şeklimizi yeniden gözden geçireceğimiz kapsamlı değerlendirmelerle değişim devam edecek. Ekrem Bey’in bu değişim sürecimizin kıymetli bir parçası olma hassasiyetini son derece anlamlı buluyoruz. Ekrem Bey belediye başkanımızdır. Kendisine saygı duyuyoruz. Düşüncelerini açıklayabilir. Burada da bir sakınca yoktur. Arkadaşlar konuşurlar, tartışırlar, ‘değişim’ derler, sandık geliyor, kurultaydan bir irade çıkar, seçime gideriz, olur biter. Kurultayın iradesine herkes saygı duyacak.”