Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi kim yönetiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hükümete yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere ve Türkiye’nin kaçak göç ile mücadele için Türkiye polis teşkilatı içinde yeni bir mekanizma kurulmasını öngören bir anlaşmayı “iç sistemimize müdahale” olarak değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, dün sosyal medyadan anlaşmaya şöyle tepki gösterdi: “Saray ve şürekâsına şunu söylemek isterim; bu iş, beceremediğiniz, yapamadığınız ya da her ne sebeple olursa olsun başarısız olduğunuz bir konuda Türkiye’ye müdahale anlamına geliyor. Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir. Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin İngiltere tarafından duyurulması son derece vahim ve sorunlu. İngiliz basınında ayrıca bunun ardından, AB ile yaptığımız geri kabul anlaşmasının benzerinin yapılmasının gündeme geleceği de yazılıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığının, Dışişleri Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının, Londra Büyükelçiliğinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitelerinde de bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yok. Yapılanları yabancılardan öğreniyoruz. Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?”

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise düzensiz göçle mücadele için diğer ülkelerle olduğu gibi İngiltere’yle de iş birliği yapıldığı belirtilerek, “Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, üyesi olduğumuz teşkilatlarda göç konusunda aktif, sözü dinlenen, katkıları kabul gören ve iş birliği aranan bir ülkeyiz. Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelemiz aralıksız devam edecektir” denildi.