Putin: Elon Musk olağanüstü biri

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ünlü girişimci Elon Musk hakkında konuştu.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ünlü girişimci Elon Musk hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, SpaceX, Tesla ve X sosyal medya platformunun sahibi milyarder Elon Musk hakkında yaptığı açıklamada, “Kendisi kesinlikle olağanüstü birisi. Bunun kabul edilmesi gerekiyor” dedi.

Putin, Vladivostok’taki Doğu Ekonomi Forumu’nda katıldığı ana oturumda, küresel gelişmeler ve iş insanı Elon Musk hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Putin’in kamuoyunda Musk’a övgüsü, milyarder Musk’ın geçen yıl Ukrayna’nın Kırım’ın liman kenti Sevastopol’da Rusya’nın filosuna yapılacak bir saldırıya yardım etmek için Starlink uydu ağını etkinleştirme talebini reddettiğini söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Oturumda, ABD’li iş insanı Elon Musk hakkındaki görüşleri de sorulan Putin, “Kendisi kesinlikle olağanüstü birisi. Bunun kabul edilmesi gerekiyor ve sanırım bunu küresel anlamda herkes de kabul ediyor. Aktif ve yetenekli bir iş insanı.” değerlendirmesinde bulundu.

Musk’a yönelik iddialar
Elon Musk, Ukrayna’nın geçen yıl Kırım’da Rusya donanmasına yönelik planladığı saldırıyı engellemekle gündeme gelmişti.

Walter Isaacson’ın bugün piyasaya çıkan “Elon Musk” adlı biyografi kitabındaki bilgiye göre, Musk, Ukrayna’nın geçen yıl Kırım’daki Rus deniz filosuna yönelik denizaltı drone saldırısını engellemek için Starlink uydu mühendislerine gizlice şirketinin Kırım kıyısı yakınındaki uydu iletişim ağını kapatmalarını emretmişti.

Musk, alıntılardaki iddiaları doğrulayarak, “Eğer onların isteklerini kabul etmiş olsaydım, SpaceX büyük bir savaş eyleminin ve çatışmaların tırmanmasının açıkça suç ortağı olacaktı.” şeklinde gerekçesini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise CNN’de Jake Tapper’ın sunduğu “State of Union” programında söz konusu iddialara yönelik soruları yanıtlamaktan kaçınmıştı.