Putin, generallerle görüştü

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, generallerle görüştü.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da görev alan generallerle görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ocak ayında Ukrayna’daki özel askeri operasyondan sorumlu Müşterek Askeri Kuvvetlerin başına getirilmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşı yürüten operasyon komutanlığını ziyaret ederek generallerle bir araya geldiği bildirildi. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Rostov kentinde yapıldığı belirtilen ziyaretle ilgili açıklamada, “Putin, Rostov-on-Don’daki özel askeri operasyon grubunun karargahında bir toplantı gerçekleştirdi” denildi. Açıklamanın devamında başkomutan Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlardan sorumlu Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve diğer üst düzey askeri yetkililerin raporlarını dinlediği de aktarıldı. Moskova, Ukrayna’daki işgalini “özel askeri operasyon” olarak tanımlıyor. Ocak başında Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Ukrayna’daki özel askeri operasyondan sorumlu Müşterek Askeri Kuvvetlerin başına getirilmişti.

Müşterek Askeri Kuvvetlerin önceki komutanı ve Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin ile Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Aleksey Kim de Gerasimov’un yardımcıları olarak atanmıştı.

Söz konusu ziyaret ve toplantı, Ukrayna’nın Rusya tarafından ele geçirilen toprakları geri almak için başlattığı karşı saldırının akabinde gerçekleşti. Rus devlet medyası tarafından servis edilen görüntülerde Gerasimov’un gece saatlerinde Putin’i selamladığı görülüyor.

İHA SALDIRILARI DÜZENLENDİ
Ukrayna Hava Kuvvetleri, sabah saatlerinde yaptığı yaptığı açıklamada, Rusya’nın gece boyunca Ukrayna’nın kuzey, orta ve batı bölgelerini vurmak için 17 insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. Hava Kuvvetleri, Rusya’nın fırlattığı İran yapımı Shahed insansız hava araçlarından 15’inin düşürüldüğünü aktardı. Kiev, düşürülemediği anlaşılan diğer iki dronun akıbetinin ne olduğuna açıklık getirmedi.