Tunç Soyer’den çöp tesisi için çağrı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den açıklama geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında çöp tesisi çağrısında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer devam eden çöp tesisi tartışmalarına dair sosyal medya hesabı üzerinden detaylı bir açıklama yaptı.Soyer Harmandalı ile ilgili tasarruflarını açıklarken Menderes’te hayata geçirilmek istenen yeni çöp tesisi projesi için yetkililere ve Menderes halkına seslendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Çiğli ilçesinde bulunan ve kapatılmak istenen Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ve Menderes’te kurulmak istenen yeni tesis hakkında sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Çiğli’de bulunan ve biyolojik ömrünü tamamlayan Harmandalı çöp tesisinde İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi açılan dava sonucunda çöp stoklama işleminin durdurulmasına karar verildi. Gelişmenin üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni alan arayışı için süren çalışmalarını hızlandırırken konu yerel idare ile AK Parti arasında tartışmalara da neden oldu. Başkan Soyer iktidarın çöp tesisi arayışlarında büyükşehirin yeni alan başvurularına olumsuz görüş verdiğini aktarırken Harmandalı çevresinde yaşanan heyelanlar da İzmirlileri tedirgin etti. Tartışmalar devam ederken Menderes’te gerçekleştirilmek istenen proje AK Parti’nin tepkisini çekerken konu hakkında açıklama yapan CHP’li Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan Mendereslilerin çöp tesisini istemediğini kaydederek projeye karşı olduğunu net şekilde beyan etti.

VATANDAŞLARIMIZA YANLIŞ LANSE EDİLDİ!
Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Başkan Soyer, ‘’Sevgili İzmirliler, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ile ilgili gerçekleri defalarca anlattık ama biz anlattıkça anlamak istemeyen ve farklı algılar yaratan bir kesim ile karşı karşıyayız. Harmandalı’daki heyelan riski ve kapasitenin çoktan aşılması sebebi ile Menderes’te bir katı atık tesisi projesi tasarladık. Hem elektrik üretecek hem de katı atığı bertaraf edecek bu tesisi vatandaşlarımıza yanlış lanse ederek bizi çaresiz bırakmaya çalışanlar oldu. Bizim yılmaya niyetimiz yok. Harmandalı’nın heyelan riski olan bölgesini değil diğer tarafını kullanıp, buraya gönderilen atığı azaltacağız. 2025’de ise tamamen kapatacağız. Fakat şu an diğer tesislere yönlendirdiğimiz atıkların taşınması yıllık ilave 108 milyon TL taşıma maliyeti yaratıyor. Bu İzmirlinin hakkına girmektir. Siyasi amaçların kenara bırakılıp Menderes Katı Atık Tesisi’ne bir an önce onay verilmesi gerekiyor. Artık kaybedecek bir saniyemiz bile yok’’ ifadelerine yer verdi.

‘BİZE OY VERMEZSENİZ ÇÖPÜN İÇİNDE YAŞAMAYA MAHKUM EDERİZ’ DİYORLAR!
Soyer paylaştığı video mesajda ise şunları kaydetti; Sevgili İzmirliler, İzmir’in çöpünün bile siyasete alet edildiği akla, izana sığmayan bir süreçten geçiyoruz. Yıllardır yaptığımız gibi su sınavı da hakkıyla atlatacağız. Hiç merak etmeyin. Yıldırma çabalarına boyun eğecek değiliz. Ancak bunu yaparken İzmir’de yaşayan hiçbir vatandaşımızı da gerçeklerden mahrum bırakmayacağız. ‘Bize oy vermezseniz sizi çöpün içinde yaşamaya mahkum ederiz’ diyorlar açıkçası. ‘Biz yoksak hizmet de yok’ diyorlar. Ama biz yolumuza koydukları tüm taşları sabırla, teker teker ayıklayıp İzmir’de en yüksek kalite ve verimde projeler hayata geçirmeye devam ediyoruz. Harmandalı’nı da çözeceğiz evelallah ama size işin aslını anlatayım.

MENDERESLİLERE SESLENDİ!
Çiğli halkı başta olmak üzere tüm İzmir’i tehdit eden Harmandalı’yı 10 yıl önce kapatmamız gerekiyordu. Neden kapatamadık? Harmandalı’ya alternatif olarak sunduğumuz yerlere çeşitli bahanelerle senelerdir onay verilmediği için. 2019 yılında Harmandalı’ya alternatif olarak Menderes Atık Tesisi projemizi ilgili makamlara sunduk. Üstelik İl Tarım Müdürlüğü de başlangıçta bunu kabul etti. Sonradan her ne olduysa hayır dediği bu tesiste biz çevreye ve doğaya zarar vermek şöyle dursun atıklarımızı ekonomiye kazandırıp elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz. Bu elektrikten kim yararlanacak? Yine İzmir halkı… Özellikle Menderesli hemşehrilerime buradan sesleniyorum. Planladığımız bu tesisi size eski usül çöp dağları gibi anlatıp yanlış bilgi verenler oldu, olacaktır. Bu tesis doğayı ve halk sağlığını gözeten tamamen kapalı bir tesistir. Elimizde tamamen bağımsız kuruluşlar tarafından sunulan raporlar var. Evlerimizden çıkan katı atık ‘tamamen kapalı ortamda’ herhangi bir kimyevi atık toz, koku ve duman çıkarmadan işlenecek ve buradan elektrik üretilecek. Faaliyetlerin ne zeytinlere ne bitkisel ve hayvansal tarım işletmelerine ne de yerleşim alanlarına hiçbir olumsuz etkisi olmayacak. Benim en ufak canlının kılına bile zarar verecek bir projenin altına imza atmayacağımı aslında Türkiye’nin bir ucunda yaşayan vatandaşımız da, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de çok iyi biliyor.

BİR SANİYE BİLE KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOk

Şu an geldiğimiz noktada bir tarafta şu anda dahi insan sağlığını tehdit eden Harmandalı bir tarafta tamamen çevreye, ekonomiye, istihdama, İzmir’e fayda yaratacak Menderes Tesisi… Süreç için alınan ek süre 24 Ağustos’ta maalesef sona erecek. İl Tarım Müdürlüğü kararını değiştirmezse koskoca 3 yıl heba edilmiş olacak. Sevgili İzmirliler, bu kentte günde 5000 ton evsel atık çıkıyor. 3000 tona yakını Harmandalı’ya geliyor. Biz bunca atığı Harmandalı’da bertaraf edemezsek nerede edeceğiz? Tarım İl Müdürlüğü ‘Kurumlarınca yapılacak bir şey olmadığını’ yönüne vermiş olduğu kararını sürdürürse işte yapacağımız şey şu olacak: Harmandalı için hazırlanan uzman akademik rapor doğrultusunda sahada risk yaratmayacak şekilde ve mahkeme kararına uygun olarak sahanın kuzeyinde heyelan riski olan bölgeye atık almayacağız. Buradaki atık miktarını azaltarak Bergama ve Ödemiş’te bulunan Entegre Katı Atık Tesislerimize yönlendireceğiz. Peki bunun İzmir’e zararı ne biliyor musunuz? Her iki tesise de günlük sadece 1200 ton atık gönderilmesi durumunda bunun İzmir’e maliyeti günlük 300 bin lira. Bu demek oluyor ki İzmirlinin bütçesinden ayık 9 milyon TL kayıp olacak. İzmirli yıllık 108 milyon lira zarara uğramış olacak. İzmirli buna mahkum edilmeyi hak etmiyor. İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nün planladığımız tesisin sadece İzmir için değil ülkemiz için de yüksek önem ve kamu menfaati taşıyan bir tesis olduğu gerçeğini kabul etmesi gerekiyor. Bir saniye bile kaybedecek vaktimiz yok.