İmamoğlu davasına erteleme

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davası başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açılan dava görülmeye başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde yapılan bir ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

29 Aralık 2015’te Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan hizmet alımı ihalesinde bazı usulsüzlükler yapıldığına dair ihbarlar üzerine o dönem Beylikdüzü Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun da arasında bulunduğu 7 kişi hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçundan soruşturma başlatıldı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda İmamoğlu’nun arasında bulunduğu 7 kişi hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmadı.

SİYASİ YASAK İSTENİYOR

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede İçişleri Bakanlığı ‘İhbar eden’ olarak yer alırken Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam ise ‘şüpheli’ sıfatıyla yer almıştı.

Hazırlanan iddianamede, İmamoğlu’nun da aralarında bulunduğu 7 kişinin ‘İhaleye fesat karıştırma’ suçundan 3’er yıldan 7’şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Ayrıca 7 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi gereğince siyasi yasak uygulanması da istenmişti.