Kılıçdaroğlu: Neyin değişmediğine bakarsak hata yaparız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içindeki değişim tartışmalarına dair açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında “değişim” çağrılarına yeni bir yanıt verdi. “CHP tek adam partisi değil” diyen Kılıçdaroğlu, “Neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz.” ifadelerini kullandı.

Seçim sonrası CHP’de değişim tartışmaları sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısında, “değişime değil değişmeyene odaklanmak hata” çıkışı dikkat çekti.

“NEYİN DEĞİŞMEDİĞİNE BAKARSAK HATA YAPARIZ”

“Bizler 25 milyon gibi birçok ülkenin toplam nüfusuna sahip insanla birlikte çıkarsız ve sadece hakkın yanında olmak için koalisyon kurduysak, büyük değişimi zaten başlattık demektir.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Ama biz toplum olarak neyin değiştiğine değil neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Değişen şeyler yüzde 20’den yüzde 48’e kadar ulaşan kitlelerdir. Asla görüşülemez denilen kişilerle ittifak yapmak değişen şeydir. Bugün bu değişimi yaparak 25 milyonu davamıza kattık. Anlatmaya çalıştığım şey 25 milyonu bir araya getirmenin başarısının sadece bana yani bir lidere ait olmadığıdır. Bizler yani hakkın yanında olanlar insanların kimliğini yaşam tarzını siyaset malzemesi yapmayan 25 milyon kişiyiz.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Parti veya bireysel olarak zulmün karşısında haktan hukuktan adaletten yana kim bizimle olmuşsa bu başarı hepimizindir. Eğer 25 milyona ulaşan bu değişim yeterli değilse başarısızlık benimdir… Bugünkü görevim 25 milyondan 1 kişiyi bile feda etmeden ülkemin namuslu vicdanlı kitlelerin sayısını artırmaktır.

Bu partinin başka liderleri de olacak: Gelecekte bu partinin elbette başka liderleri olacak, o zaman da bugün de ben aynı kalacağım. Bugün CHP lideri olmam ya da olmamam hiçbir şeyi değiştirmez. Kazanımlarımızı geriye değil ileriye taşıyacak değişimi başaracağız. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin başında olsam da olmasam da demokrasi kitlesi hakkın yanında duran kitle olacak, hiçbir zaman liderin güdümünde olmayacak.

Sizler zaten bir liderin güdümünde olmamak için bir araya geldiniz. Hiçbir zaman mücadeleyi tek bir isme indirgemeyin bizler hepimiz değişimin parçasıyız. Devrimlerin tek bir lideri olmaz. Ama her zaman devrime inanmış halklar olur. Biz CHP’nin her bir neferi en az 25 milyondan oluşan halkımızla yoldaşları olarak değişime ışık tutmaya devam edeceğiz.