Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz kararı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faiz konusuna değindi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faiz artırımına devam edeceklerini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yakın gelecekte faizlerde zirve noktalara ulaşma ihtimalinin olası görünmediğini ve faiz artırımına devam edileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bugün Portekiz’in Sintra kentinde yaptığı açıklamada ECB’nin faiz artırımına devam edeceğinin sinyalini verdi.

Lagarde, ECB’nin yakın gelecekte faizlerde zirve noktalara ulaşma ihtimalinin olası görünmediğini ve enflasyonla mücadelede tereddüt etmemesi gerektiğini söyledi. Lagarde, “Görünümde önemli bir değişiklik olmadığı sürece, Temmuz ayında faiz artırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yakın gelecekte merkez bankasının faizde tepe noktalara ulaşıldığını çok emin bir şekilde ifade edebilmesi pek olası değil” diyen Lagarde, bu nedenle politikaların toplantı toplantı kararlaştırılması ve verilere bağlı kalınması gerektiğini ifade etti.

FAİZLER 22 YILIN ZİRVESİNDE
ECB, son toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda 3 temel politika faizini 25 baz puan artırdı. Banka, gecelik mevduat faizini yüzde 3,50’ye, refinansman faizini yüzde 4’e, marjinal fonlama faizini yüzde 4,25’e yükseltti.

ECB, geçen yıl temmuz ayında 11 yıllık aranın ardından faiz artışlarına başlamıştı. Böylece banka, 11 aylık sürede yatığı 8 toplantıda faizi toplamda 400 baz puan artırmış oldu.

ECB yetkilileri, enflasyonun uzun süre daha yüksek kalacağını belirterek enflasyon tahminini 2023 için yüzde 5,3’ten yüzde 5,4’e, 2024 için yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseltti.

Banka, büyüme tahminini ise 2023 için yüzde 1’den yüzde 0,9’a, 2024 için yüzde 1,7’dan yüzde 1,5’e düşürdü.