Memur ve emekli için teklif belli oldu

Memur ve memur emeklisine yapılacak toplu sözleşme zammına dair teklif açıklandı.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın’dan açıklama geldi. Yalçın, memur ve memur emeklisine yapılacak toplu sözleşme zammına dair teklifi açıkladı.

Memur Sen Başkanı Yalçın’ın açıklamaları şu şekilde: “Adil olanı hayata geçirmek için toplu sözleşme masasına her zaman önem veriyoruz. Toplu sözleşme dışında yapılan düzenlemeler sistemi altüst etmiştir. Düzenlemeler, iyileştirmeler toplu sözleşmenin konusudur.

Kamu işvereni için 1 haftalık uzun b ir süre olacak. Bu süre içerisinde kamu işvereni tekliflerimizi ayrıştırıp 1 Ağustos’ta zamanı verimli kullanmamız, kısa süre içerisinde bu kadar konuyu konuşacağımız toplu sözleşmeye teklifle gelmelidir.

Kamu işvereni mutlaka hazırlık süreci olarak görmelidir.

Ocak ayından bu zamana dolar kurunda yüzde 46, gram altında yüzde 47’ye yakın yükselişin olduğu, 1 aylık süreçte akaryakıtta artışın yaşandığı ekonomik tablonun vergiler, emtia ve zorunlu giderlere yansıdığı bir dönemde toplu sözleşmeye gidiyoruz.

Toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan kanun miladını doldurmuştur. Toplu sözleşmede 4688 sayılı kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa bir iradenin kayıt altına alınmasını hedefliyoruz.

2024-25 yıllarını kapsayacak maaş ve ücret artışlarına ilişkin tekliflerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

‘1650 TL’NİN TAZMİNİNİ İSTİYORUZ’

Öncelikle sözün yerine gelmesi vaadin karşılığını bulması için 22 bin TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1650 TL’nin başlangıçta tazminini istiyoruz.

En düşük memur maaşını gösterdikleri rakamla 22 bin TL’ye ilişkin yapılan hesaplamada uyum yok. Bu boyutu ile en düşük devlet memuru maaşı 22 bin TL’ye çıkmamış arada 1650 TL’lik fark kalmıştır.

MEMUR VE EMEKLİYE ZAM TEKLİFİ BELLİ OLDU

2 yıllık süreçteki enflasyon verileri dikkate alınarak 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil 1. üç ayda yüzde 35, 2 3 ayda yüzde 10 3 yüzde 15, 4 3 ayda yüzde 10 artış istiyoruz.

2025 yılı için ise altışar aylık dönemler itibarıyla tekliflerimizi sunuyor. Refah payı dahil 1. altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 artış istiyoruz.

İki yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ediyoruz. Vaadi yerine getirdikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 ocak ayında 29 bin 700 TL olmuş olacaktır.

Kamuda ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki tekliflerimizi sıralamak istiyorum.