Meteorolojiden sıcak hava ile ilgili açıklama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun bazı bölgelerinde yaşanan kavurucu sıcaklarla ilgili açıklama yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz hava durumu tahminleri açıklandı. Son günlerde ülke genelinde aşırı sıcak hava dalgası etkisini sürdürüyor.

Kuzey Afrika’yı kavuran Kerberos sıcak hava dalgasının son durağı Türkiye oldu. Adını Dante’nin Inferno eserindeki üç başlı köpekten alan Kerberos’un etkisiyle ülkemizde de aşırı sıcaklar etkili olurken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklığındaki artışa karşı vatandaşları uyardı. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, pazar gününden itibaren iç ve doğu kesimlerde azalacağı tahmin ediliyor.

İSTANBULLULARA SICAKLIK UYARISI
Yüksek sıcaklıklarla ilgili olarak AKOM’dan da açıklama geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada hava sıcaklığının batı bölgelerde mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyredeceği belirtildi. Vatandaşların 10.00 – 16.00 saatleri arasında güneşin altında zaman geçirmemeleri ve bol sıvı tüketmeleri gerektiği uyarısı da yapıldı.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?
Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre; Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Samsun çevreleri ile Sinop’un doğu kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Muğla, İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi illerde ise sıcaklık rekoru kırılacak.