Vali Mutlu koltuğunu ”şarkı söyleyerek” devretti!

Mutlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını minik bir öğrenciye devretti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını minik bir öğrenciye devretti. Öğrencileri makamında ağırlayan Vali Mutlu, sohbet sırasında öğrencilere şarkı söyledi. Makamını devrettiği öğrenciye "İstanbul'u yönetmek nasıl? Keyifli mi, zor mu?" diye sordu. Öğrencinin, "O kadar da zor değilmiş." demesi Mutlu'yu güldürdü.
Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'ndan gelen 10 öğrenci ve öğretmenlerini kabul eden Vali Mutlu, öğrencileri öperek karşıladı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadrazamların kullandığı binada öğrencilerle sohbet eden Mutlu, misafirlerine Osmanlı şerbeti ikram etti. Öğrencilerin aldıkları eğitim ve ilgili oldukları alanlarla ilgili sohbet sırasında çocuk bayramı ve Ankara ile ilgili sorular yönelten Mutlu, çocukların, "Ankara" şarkısını bilip bilmediklerini sordu. "Bilmiyoruz" cevabını alan Mutlu, bu sefer şarkıyı kendisi seslendirdi. "Ankara Ankara güzel Ankara, görmek ister seni her bahtı kara" dizelerini okuyan Mutlu, valilik koltuğuna oturacak Mevlüt Kaan Tırtır isimli öğrenci ile de yakından ilgilenerek meraklarını ve projelerini sordu.
Osmanlı döneminde 3 yıl 9 ay Sadrazam olarak binada görev yapan Sadrazam Cevad Paşa'nın kullandığı çalışma masasındaki makam koltuğunu devralan küçük vali Tırtır, İl Milli Eğitim Müdürü'nü telefonla arayarak ilk talimatını verdi. İstanbul'daki deprem eğitim çalışmaları ve tarihi mekanların öğrenci ve öğretmenlere gezdirilmesi için talimat verdi. Vali Mutlu'nun yanına oturarak destek verdiği minik öğrencinin heyecanlı hali dikkatlerden kaçmadı. Bir süre halef selef sohbet eden valiler, basın mensuplarına bol bol poz verdi. Vali Mutlu, yeni görevinin minik valiyi heyecanlandırıp heyecanlandırmadığını, yönetmenin zor olup olmadığını sordu. Minik vali Tırtır'ın, "O kadar da zor değilmiş." demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Vali Mutlu da öğrencinin cevabına gülerek, "Evet, emir vermek kolay ama gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek, takip etmek gerekiyor." şeklinde cevap verdi.
Makamdaki törenin tamamlanmasının ardından Hüseyin Avni Mutlu, öğrenci ve öğretmenlere toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Vali Mutlu, misafirlerini hediyelerle valilik çıkışına kadar eşlik ederek uğurladı.